Student Competition Results

Students from the Hiang The Chung Yen Central Shaolin Martial Arts club competed in the 2011 Tournament on Saturday, March 12, 2011. Held at Lexington's Beaumont YMCA, men, women, and children of all ages participated in the event which raised over $1400 for the YMCA of Central Kentucky's Annual Giving Fund that provides financial support to families in Y programs. Medals were awarded in several age groups and belt levels for empty-hand forms, weapon forms, and sparring. Here are the results: (Report any errors to mail@centralshaolin.com)


photos by Lorri Terry and David Cubine

Gold medal winner Brandon Wright (right) spars Silver medal winner, Hunter Webb in the Brown Belt Youth Division finals. Brandon also won the Gold Medal in empty hand and weapns forms.

From Lexington if not noted.

Black Belt: Adult
Empty Hand
Gold: Chris Sato
Silver: Callum Anderson
Bronze: Lee Stallard
 
Weapons
Gold: Chris Sato
Silver: Andrew Norfleet (Cynthiana)
Bronze: Lauren Hoyt
 
Sparring
Gold: Chris Sato
Silver: Lee Stallard
Bronze: Callum Anderson
  
 
Brown Belt: Women
Empty Hand
Gold: Hanna Barr (Nicholasville)
Silver: (T) Olivia Grott (Versailles)
Silver: (T) Mara Piechowski
 
Weapons
Gold: Mara Piechowski
Silver: Olivia Grot (Versailles)
Bronze: Hanna Barr (Nicholasville)
 
Sparring
Gold: Lisa Rakes (Paris)
Silver: Monica Wain
Bronze: Olivia Grott (Versailles)
 
 
Brown Belt: Men
Empty Hand
Gold: Jarrod Brown
Silver: Jay Baker
Bronze: Daren Boyer
 
Weapons
Gold: Jay Baker
Silver: Jarrod Brown
Bronze: Keith Hellyer
 
Sparring
Gold: Kurt Fogle (Danville)
Silver: Keith Hellyer
Bronze: Jarrod Brown


Brown Belt: Junior
Empty Hand
Gold: Sam Vandiver
Silver: Kyle Bowyer
Bronze: Seth Kraman
 
Weapons
Gold: Sam Vandiver
Silver: Ryan Hellyer
Bronze: Kyle Bowyer
 
Sparring
Gold: Paul Klein (Richmond)
Silver: Ryan Hellyer
Bronze: Dylan Wain


Brown Belt: Youth
Empty Hand
Gold: Brandon Wright
Silver: Hunter Webb
Bronze: Morgan Rakes (Paris)
 
Weapons
Gold: Brandon Wright
Silver: Katie Palmer
Bronze: Isaac Brown
 
Sparring
Gold: Brandon Wright
Silver: Hunter Webb
Bronze: Katie Palmer
 

Intermediate: Women
Empty Hand
Gold: Ann-Frances Miller
Silver: Alexandria Land
 
Weapons
Gold: Karina Dowd
Silver: Ann-Frances Miller
Bronze: Allie Gregory
 
Sparring
Gold: Karina Dowd
Silver: Allie Gregory
Bronze: Amilia Fogle (Danville)
 

Intermediate: Men
Empty Hand
Gold: Michael Cornett
Silver: Chris Morrow
Bronze: Nick Zuazo
 
Weapons
Gold: Jose Mendez (Georgetown)
Silver: Bill Gregory
Bronze: Cameron Jones
 
Sparring
Gold: Chris Morrow (Nicholasville)
Silver: Jose Mendez
Bronze: Nick Zuazo

 
Intermediate: Junior
Empty Hand
Gold: Mathew Denny
Silver: Darius Derden
Bronze: Anannth Miller-Murphy
 
Weapons
Gold: Mikal Kinley
Silver: Anannth Miller-Murphy
 
Sparring
Gold: Emily Wellman
Silver: Mikal Kinley
Bronze: Darius Derden 
 

Intermediate: Youth
Empty Hand
Gold: Tatum Fowler
Silver: Ryan Sullivan (Nicholasville)
Bronze: Adham Ziada
 
Weapons
Gold: Jacob Marineau
Silver: Tyler Richie (Georgetown)
Bronze: Windsor Kiefer
 
Sparring
Gold: Windsor Kiefer
Silver: Astrid Trucks
Bronze: Kedrick Bacon (Cynthiana)
  

Pee-Wee
Empty Hand
Gold: Anarielle Banks
Silver: Elliot Brown
Bronze: Alexis Wright
 
Weapons
Gold: Elliot Brown
Silver: Logan Stivers
Bronze: Audrey Marineau
 
Sparring
Gold: Kembree Carpenter
Silver: Alexis Wright
Bronze: Anarielle Banks

AWARDS:
Inspiration: Lexi Land
Family/Unity: Webb, Brown, Norfleet Families
Dedication: Eddie VanHoose, Jason Russo, Erik Ackermen, Kevin Sullivan, Donna Byrum, Leo Walker, Fash Asvadi, Katie Palmer
Appreciation: Stacey Stone, Mary Cockriel, Ben Mawby

Chris Sato: Black Belt Gold Medal sweep
Olivia Grott (left) and Emily Bragg in Women's Brown Belt sparring
Lauren Hoyt: Black Belt weapons Bronze medal.
Master Doug Byrum with Brown Belt youth division
Lexi Land: Martial Arts Inspiration Award
Casey Terry performs Kai Peng/Short Stick form